Spis treści
Esencją projektowania wnętrz nie jest estetyka sama w sobie. Fundamentem dobrego projektu jest synergia – połączenie aspektu wizualnego z ergonomią użytkowania. Nawet najpiękniejsze wnętrze zacznie cię najzwyczajniej w świecie wkurzać, jeśli nie będzie wygodne i ergonomiczne.
Czym jest projekt funkcjonalny?
To ty i twoi domownicy jesteście zawsze najważniejszą częścią każdego pomieszczenia. Dlatego każdy projekt wnętrz musi zacząć się od solidnego projektu funkcjonalnego.
Projekt funkcjonalny to nic innego jak dwuwymiarowy rysunek pomieszczeń wykonany w skali, uwzględniający umiejscowienie i wymiary mebli oraz elementów wyposażenia, przebieg ścian oraz ciągów komunikacyjnych.
Zanim przystąpimy do wyboru mebli, musimy określić, gdzie mają stać. Ale to nie mogą być oczywiście przypadkowe miejsca. Z pomocą przychodzi nam nasza ukochana ergonomia!
Wierzcie lub nie – istnieją badania mówiące o tym jaka jest optymalna wysokość blatów w kuchni, czy jaka powinna być minimalna odległość stołu od ściany. Te same badania mówią nam jak względem siebie umieścić zlew, piekarnik i lodówkę. Ergonomia to bardzo rozległa dziedzina nauki, której znajomość jest niezbędna do stworzenia dobrego projektu wnętrz.
Mając na uwadze te zależności projektant wnętrz jest w stanie przedstawić optymalny układ pomieszczeń. Dzięki temu może umiejscowić elementy wyposażenia tak, że będą nie tylko tworzyły przyjemną dla oka kompozycję. Całość będzie również wygodna w codziennym użytkowaniu.
Jak wygląda projekt funkcjonalny?
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, projekt funkcjonalny to rzut pomieszczeń z naniesionymi meblami i elementami wyposażenia. Przykładowy rzut funkcjonalny z komentarzem przygotowany przez nas wygląda tak:
Realizując u nas projekt wnętrz otrzymasz dwa rysunki tego samego układu funkcjonalnego. Jeden z nich opatrzony będzie naszymi komentarzami (jak przykład powyżej), natomiast na drugim rysunku oznaczone zostaną dokładne wymiary. Jeżeli czytelność rysunku na to pozwala, umieścimy te informacje na jednym rzucie.
Przeważnie przygotowujemy jeden, optymalny układ. Jeśli jednak przestrzeń pozwala na stworzenie alternatywnego układu przy jednoczesnym zachowaniu zasad ergonomii – przedstawimy ci obydwie opcje układu pomieszczenia.
Rzut funkcjonalny wykonywany jest w skali. Oznacza to, że wszystkie stosunki wymiarów znajdujących się na nim elementów odpowiadają wymiarom rzeczywistym. To kluczowa kwestia podczas tworzenia projektu funkcjonalnego. Jeśli skala nie zostanie zachowana, wtedy mimo, że na rysunku wszystko się mieści i zachowane są minimalne szerokości ciągów komunikacyjnych – to w rzeczywistości meble po wstawieniu do pokoju mogą zajmować dużo więcej miejsca, niż na papierze.
Niestety ten „trik” używany jest bardzo często używany przez niektórych projektantów i deweloperów.
Rzut od dewelopera lub projekt domu – na to uważaj!
Z uproszczonymi rzutami funkcjonalnymi z pewnością mieliście okazję zetknąć się przeglądając oferty deweloperów lub gotowe projekty domów. Każda z takich ofert przeważnie opatrzona jest planem piętra z przykładowym układem.
Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda wspaniale – w rogu mieści się wygodna sofa. Stół na sześć krzeseł i wyspa kuchenna dają obietnicę wygodnego gotowania i goszczenia znajomych.
Szybko jednak okazuje się, że kiedy zaczynamy sami ustawiać wszystkie elementy wyposażenia, to kanapa uniemożliwia otwarcie balkonu, wyspa kuchenna w rzeczywistości blokuje nam przejście a stół na sześć krzeseł absolutnie się nie mieści. Dlaczego?
Odpowiedź jest banalna – rzuty nie zostały przygotowane w skali. Aby uatrakcyjnić swoją ofertę często deweloperzy lub projektanci „pomniejszają” na rysunku niektóre meble. Dlatego stół na sześć krzeseł owszem, zmieści się w salonie. Musiałby być jednak o 20% mniejszy niż jest w rzeczywistości, bo o tyle został pomniejszony na rysunku.
Dlatego zawsze oglądając tego typu propozycje miejcie świadomość, że przedstawiony układ może być nie do odtworzenia w rzeczywistości.
Zmiany deweloperskie / lokatorskie
Projekt funkcjonalny często pojawia się w kontekście określenia zmiany deweloperskie lub lokatorskie. O co chodzi?
Otóż kupując odpowiednio wcześniej dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego, często podpisujemy umowę przed oddaniem gotowego budynku. Oznacza to, że ekipa budowlana, która zajmuje się jego postawieniem i wykończeniem może od razu zmienić przebieg ścian działowych, umiejscowienie otworów drzwiowych czy punktów elektrycznych. Często pozwala to na znaczne oszczędności czasu i pieniędzy.
Wszystkie zmiany tego typu przeważnie muszą zostać opisane na rysunku.Dodatkowo – w zależności od preferencji dewelopera – opisane w formie tabeli lub listy.
Oczywiście aby zmiany miały sens, przed ich wykonaniem należy mieć już gotowy przynajmniej projekt funkcjonalny naszego nowego mieszkania lub domu.
Ile kosztuje projekt funkncjonalny?
W porównaniu do ceny kompleksowego projektu wnętrz – koszt samego projektu funkcjonalnego przygotowanego przez architekta jest niewielki – ceny zaczynają sie już od 65,00 zł na metr kwadratowy powierzchni.
To niewielka inwestycja, ale jeśli myślisz o samodzielnym
Czy potrzebuję projektu funkcjonalnego?
Odpowiedź jest tylko jedna – absolutnie, zdecydowanie TAK. Projekt funkcjonalny to absolutna podstawa dobrego projektu wnętrz. Układ funkcjonalny funkcjonalny wchodzi w skład zarówno oferowanego przez nas projektu koncepcyjnego, jak i kompleksowego.
Przygotowanie solidnego układu funkcjonalnego (najlepiej poprzedzone wykonanymi przez nas pomiarami na miejscu inwestycji) pozwala na bardzo wczesnym etapie wychwycić kolizje i problemy, których usunięcie w kolejnych fazach projektu i jego realizacji może okazać się kosztowne lub wręcz niemożliwe.
Nawet najpiękniejszy projekt zrealizowany przy użyciu wielkiego budżetu nie będzie spełniać swojej funkcji, jeśli nie będzie oparty na poprawnie wykonanym projekcie funkcjonalnym.
Leave a Reply