Potrzebujesz projektu wnętrza, ale nie wiesz jaką ofertę wybrać? Okej, dostajesz ofertę, ale dalej niewiele ci to mówi, bo występują tam niezrozumiałe zwroty, które nie do końca obrazują to, co chciałbyś otrzymać? My pokrótce wyjaśnimy Ci w tym wpisie co to jest inwentaryzacja i po co ją robimy oraz co takiego kryje się pod tajemniczą nazwą projekt czy rzut funkcjonalny.
Szukasz projektu funkcjonalnego?
Świetnie się składa, bo tym właśnie się zajmujemy! Skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci pełną ofertę! Projekty online realizujemy na terenie całego kraju.
Od czego zaczynamy?
Na początek, czy wybierzesz opcję z moodboardami (klik do wpisu na temat moodboardów) czy opcję z wizualizacjami i rysunkami dla wykonawców – zawsze przygotowujemy inwentaryzację. Albo bazujemy na plikach od dewelopera/rzucie budowlanym, albo robimy pomiary sami. Oto przykład inwentaryzacji:
W skrócie: jest to nic innego jak stan zastany, na którym oznaczamy m.in. grubości murów (przydatne np. do wyceny skrzydeł drzwi), wysokości parapetów, rozmiary okien z podziałem na skrzydła, lokalizacje wentylacji, grzejników itp.
Jeśli mamy taką możliwość i inwestycja jest w stanie, który pozwala nam na wejście, to dobrze abyś wygospodarował od jednej do dwóch-trzech godzin na nasze pomiary. Najlepszą opcją będzie jeśli na czas naszej pracy wyskoczysz sobie na kawkę z ciastem do pobliskiej kawiarni – dzięki temu nie będziesz musiał “tracić czasu” na budowie, a my w pełni skupienia uwiniemy się w jak najkrószym czasie.
Inwentaryzację robimy oczywiście po to, aby znać faktyczny obrys pomieszczeń, który czasem może się lekko różnić od tego, co dostaniemy od dewelopera czy od was w projekcie budowlanym. Już niejednokrotnie przekonaliśmy się, że czasem (a nawet często) kilka centymetrów robi różnicę. Własny pomiar jest również bardzo ważny przypadku precyzyjnego oznaczania otworów wentylacyjnych lub obmiaru grzejników (jeśli nie wchodzi w grę ich wymiana) i szereg innych bardzo istotnych aspektów.
Czas na rzut funkcjonalny.
Z reguły przyjmujemy od 5 do 10 dni roboczych na przygotowanie rzutów Twojego mieszkania czy domu z najwygodniejszym i najbardziej ergonomicznym rozkładem wyposażenia/mebli i jeśli możemy – ścianek działowych! Najbardziej lubimy, kiedy możemy zmieniać rozkład pomieszczeń, dzięki którym Twoje życie stanie się bardziej komfortowe od proponowanego, narzuconego już układu.
Jest to tak zwany etap rzutów funkcjonalnych, które mają na celu zobrazowanie Ci nowego ustawienia całego wyposażenia. Uwzględniamy tu realne gabaryty mebli czy sprzętów, jakie zamierzasz kupić lub zabrać ze sobą do swojego nowego “gniazdka”.
To niezwykle ważna część każdego projektu przygotowywanego przez architekta wnętrz lub projektanta. Rozkład mebli i sprzętów determinuje ergonomię twojego mieszkania, czyli w skrócie to, czy będzie ci się mieszkało wygodnie. Szerokość ciągów komunikacyjnych czy kolejność sprzętów w kuchni – wszystkim się zajmiemy.
Przeanalizujmy teraz jak wyglądają takie rzuty.
Jak wygląda projekt funkcjonalny?
Na początek pokażemy rzut zaproponowany przez dewelopera:

A teraz rzut proponowany przez nas:

Jak widać zaszło tu dość sporo zmian w samej strefie wejściowej, wyburzona została ścianka między kuchnią a salonem oraz częściowo – między salonem a holem. Zmieniliśmy również lokalizację wejścia do sypialni głównej, dzięki czemu wnętrze pokoju zyskało zupełnie nowy układ, ale o tym za chwilę.
Wszystkie z tych zmian podparte są waszymi wymaganiami, oczekiwaniami i marzeniami. Staramy się realizować wszystko tak, aby było zgodne m.in. z ergonomią 🙂 więc nie obrażajcie się na nas, jeśli mówimy, że coś “wymarzonego” przez Was nie ma szans na realizację (bo np. będzie zbyt ciasno lub pomieszczenie stanie się nieustawne).
Szukamy miejsca.
Ale do rzeczy. Naszym najważniejszym wymogiem przy projektowaniu tego mieszkania było uwzględnienie jak największej przestrzeni do przechowywania, wygodna i duża sofa w przestrzeni dziennej i likwidacja małego wc przy wejściu kosztem stworzenia tu osobnej garderoby z pralnią.
Zmiany w strefie wejściowej i kuchni.
Jak widać na naszym rzucie kompletną przebudowę przeszła strefa wejściowa, która ulega zmniejszeniu kosztem stworzenia pomieszczenia gospodarczo-garderobianego. Zmianie uległa również kuchnia, której wysoką część ustawiliśmy plecami do wejścia i dzięki której spełnione zostało życzenie klientów – lodówka typu side by side oraz piekarnik z mikrofalówką w słupku. Dzięki temu zabiegowi powstała spora kuchnia z dużą ilością szafek do przechowywania i wyeksponowanym okapem typu “tuba”. Kuchnię od części salonowej oddziela nieduży stół z opcją rozkładania w razie wizyt gości.
Miejsca pracy i wypoczynku.
Strefa wypoczynkowa została skumulowana w okolicy wyjścia na balkon i zasłonięta częściowo fragmentem ścianki działowej od drzwi łazienkowych. Wejście do łazienki zostało też nieco przesunięte w taki sposób, aby swobodnie pomieścić po przeciwnych ścianach: wnękę z prysznicem o szerokości 90 cm i miskę wc z szafką po drugiej stronie. W centralnej części wyeksponowano szafkę umywalkową z ozdobnym lustrem i dekoracyjnym oświetleniem.
Dalej przechodzimy do najbardziej odległych zakątków mieszkania, czyli sypialni głównej i pokoju nastolatka. O ile w tym pierwszym pomieszczeniu zaszło sporo zmian, to w tym drugim oprócz ustawienia mebli – niewiele. W sypialni ze względu na spore wymagania inwestorów (duża szafa, najlepiej na całą ścianę, wygodne łóżko minimum 160 cm i miejsce do pracy) postawiliśmy na zmianę lokalizacji drzwi wejściowych.
Dzięki temu uzyskaliśmy wnękę na wygodne łóżko – nie blokując jednocześnie wyjścia na balkon, a cała ściana na przeciwko została zagospodarowana przez dużą szafę wnękową z wydzieloną przestrzenią do pracy i zamontowany w zabudowę telewizor.
Kiedy potrzebujesz projektu funkcjonalnego?
Projekt funkcjonalny to absolutna podstawa, jeśli mówimy o profesjonalnym podejściu do projektowania wnętrz. Dokładne zaplanowanie układu pomieszczeń, umiejscowienia zbudów i sprzętów oszczędzi ci przykrych niespodzianek podczas realizacji inwestycji w fazie budowlanej. Pozwoli ci też na przemyślane zakupy. Przede wszystkim jednak – z pewnością sprawi, że mieszkanie w tak dokładnie zaprojektowanym mieszkaniu będzie po prostu wygodne.
Zatem zanim zaczniesz planować poważniejszy remont lub zabierasz się za wystrój nowego mieszkania – koniecznie weź pod uwagę wykonanie profesjonalnego rzutu funkcjonalnego sporządzonego przez architekta lub projektanta wnętrz. To się naprawdę opłaca.