Mood board w projektowaniu wnętrz

Pomyśl o swoim wymarzonym wnętrzu. A teraz postaraj się je komuś opisać. Prawda, że to trudne? Słowa nie są idealnym środkiem komunikacji kiedy zajmujemy się czymś tak wizualnym jak projekt wnętrza. Mood board w projektowaniu wnętrz to narzędzie, które w obrazowy sposób pozwala nam opisać to, o czym myślimy. To niezastąpione narzędzie którego używamy podczas procesu projektowego pozwalające zaoszczędzić mnóstwo czasu!

Co to jest mood board?

Mood board (lub moodboard) to tablica inspiracji, która przedstawia koncepcje i pomysły. To połączenie tekstów opisowych, zdjęć i materiałów zaaranżowanych na planszach w taki sposób, aby oddać klimat projektu. Po przetłumaczeniu na język polski dosłownie oznacza “tablicę nastroju” i to doskonale opisuje jego funkcję. Stosowany jest szeroko w branżach kreatywnych, takich jak architektura i projektowanie wnętrz.

Część moodbordów przygotowanych w jednym z naszych projektów wnętrz

Dlaczego używamy mood boardów?

Mood board nie tylko pozwala nam na pokazanie założeń projektowych, ale też usprawnia cały proces projektowy:

  • organizujemy projekt
  • oszczędzamy czas 
  • precyzyjnie opisujemy nasz zamysł projektowy

Jeśli zlecisz projektantowi wnętrz przygotowanie koncepcji twojego domu czy mieszkania musisz upewnić się, że komunikacja między wami jest przejrzysta. Tutaj nie ma miejsca na niedopowiedzenia. Musisz zapoznać się z każdym wybranym materiałem, meblem czy kolorem, bo to w końcu twoje wnętrze. 

Większość z nas jest wzrokowcami – możemy sobie wyobrazić, jak krzesło będzie wyglądało stojąc na tym dywanie ale dopiero kiedy zobaczymy zdjęcie fotela stojącego na dywanie jesteśmy w stanie z przekonaniem stwierdzić, czy takie połączenie naprawdę nam się podoba.

Niestety wykonanie wizualizacji wnętrz to dosyć późny etap projektu. Jak zatem upewnić się, że zaproponowany przez projektanta kolor ściany podoba nam się w połączeniu z kolorem materiału na sofie? Tutaj właśnie z pomocą przychodzą nam mood boardy!

Jak używać mood boardów?

Po zaakceptowaniu przez ciebie rzutu funkcjonalnego rozpoczyna się etap prac związanych z wyborem kolorystyki wnętrza, proponowanym wyposażeniem i oświetleniem. To jest czas na mood boardy! 

Przygotujemy zdjęcia wybranych elementów i przedstawimy ci w formie krótkiej prezentacji. Masz możliwość zobaczyć, jak wyglądają zestawione ze sobą meble i kolory w salonie, jaką armaturę i płytki wybraliśmy do łazienki. Teraz wszystko jest w jednym miejscu a tobie jest łatwiej wyobrazić sobie twoje nowe wnętrze!

Przeważnie wysyłamy naszym klientom mood boardy w formie prezentacji na platformie Google Slides. Prezentacje zapisane są w chmurze, dzięki temu masz do nich dostęp z każdego miejsca i na każdym urządzeniu. Możesz też nanosić swoje uwagi komentarze bezpośrednio na naszą tablicę. To znacznie usprawnia komunikację.

Przykładowy moodboard w projekcie wnętrz

No to czas na konkrety! Jak wygląda moodboard od projektanta wnętrz? Od nas dostaniesz moodboard podobny do tego:

Przykładowa plansza moodboardu do projektu wnętrz.

Jak widać, moodboard to nic innego jak prezentacja zawierająca, zestawienie elementów obecnych we wnętrzu tworzonym, przez architekta wnętrz.

Mood board otrzymujesz w formie cyfrowej – jako link do Prezentacji Google. Dzięki temu masz go zawsze pod ręką – w telefonie czy komputerze. Dodatkowo możemy bezpośrednio w moodboardzie zamieścić link do konkretnego materiału czy mebla w sklepie internetowym. To doskonałe rozwiązanie, bo już na tak wczesnym etapie masz możliwość zapoznania się z cenami i dostępnością rozwiązań proponowanych przez projektanta wnętrz.

Cyfrowa forma moodboardu pozwala nam na zamieszczenie dodatkowych informacji, takich jak np. linki do sklepów internetowych.

Moodboard powstaje na dosyć wczesnym etapie tworzenia projektu wnętrz, zatem zapewne konieczne będzie wprowadzenie poprawek z twojej strony. Na naszych mood boardach to bardzo proste. Nie musisz wysyłać maila czy dzwonić do nas. Wystarczy, że klikniesz na element który chcesz skomentować i z menu dostępnego po kliknięciu prawym klawiszem myszy wybierzesz Komentarz. Teraz możesz zostawić swoje uwagi odnośnie zaznaczonego elementu. Zobaczymy je natychmiast!

Poprawki i komentarze możesz zamieścić natychmiast w mood boardzie.

Moodboard to potężne narzędzie, które pozwala usprawnić naszą komunikację i przyspieszyć sam proces projektowania wnętrz. W niektórych przypadkach jest tak pomocne, że pozwala nam na rezygnację nawet z etapu wizualizacji. Ten projekt wnętrz mieszkania w Olsztynie stworzony został przez na podstawie moodboardów, bez wizualizacji. Po prostu tak ‚wstrzeliliśmy się’ w gust inwestora, że wizualizacje były zupełnie zbędne – klientowi wystarczyło zestawienie materiałów i wyposażenia w formie moodboardów.

Reasumując – nie bójmy się tablic inspiracyjnych! To świetna rzecz, która na wczesnym etapie projektu pozwoli ci w pełni zrozumieć zamysł naszych projektantów wnętrz!

Write a comment