Wykończenie łazienki to tylko z pozoru łatwe zadanie. Szczególnie, jeśli mieszkamy w bloku. Dzisiejsze projekty mieszkań w blokach bardzo często pozostawiają wiele do życzenia pod względem powierzchni przeznaczonej na te pomieszczenie. Mała łazienka to dzisiaj niemal pewnik zarówno w nowych mieszkaniach jak i w wielkiej płycie. Jak zatem rozsądnie zagospodarować tych kilka metrów kwadratowych?
Szukasz projektu łazienki? Świetnie się składa, bo uwielbiamy je projektować! Skontaktuj się z nami – przedstawimy Ci pełną ofertę! Projekty online realizujemy na terenie całego kraju.
Brodzik czy wanna?
Jeśli zabieramy się za wykończenie małej łazienki, to najbezpieczniejszym wyborem będzie kabina prysznicowa z drzwiami przesuwnymi lub łamanymi (składanymi na ścianę). Rozumiemy jęk zawodu tych, którym marzy się kąpiel pełna piany. Ale mając do dyspozycji często około 4 metrów kwadratowych musimy naprawdę szanować każdy centymetr dostępnej powierzchni.
Alternatywą dla standardowych, półokrągłych lub kwadratowych kabin zamykanych coraz częściej są kabiny typu walk-in. Nie ograniczają przestrzeni niepotrzebnymi drzwiami. Nas – jako projektantów wnętrz – bardzo to cieszy. Taka kabina w małym pomieszczeniu sprawia, że zdecydowanie lepiej się w nim „oddycha”.
Idealnie, jeśli możesz pozwolić sobie na kabinę prysznicową o wymiarach 90×90 cm. Te wymiary zapewniają bowiem wygodę korzystania większości użytkownikom. Jeżeli nie masz jednak miejsca na „dziewięćdziesiątkę”, to kabina 80×80 cm jest absolutnym minimum, jeśli chcemy wygodnie korzystać z prysznica.

Niekiedy deweloperzy w przypływie dobrego humoru oferują lokale, w których udaje się zmieścić krótką wannę. Pamiętać jednak należy, aby przesadnie nie szaleć z jej wielkością, ale też wanna nie powinna być krótsza niż 160 cm. Taka długość pozwoli na komfortowe użytkowanie wanny przez osoby o przeciętnym wzroście. Jeśli jednak twoim atutem jest wysoki wzrost – musisz dobrać wannę indywidualnie. Wiemy jak to brzmi, ale polecamy krótki spacerek do salonu sprzedaży, zdjęcie butów i po prostu „przymiarkę” do konkretnego modelu.
Zawsze też radzimy, aby dobrze przemyśleć instalację parawanu nawannowego i panelu prysznicowego. Niektórym takie rozwiązanie nie przypada do gustu. Ale uwierzcie – docenicie możliwość wzięcia szybkiego prysznica w wannie, kiedy obudzicie się rano spóźnieni do pracy albo na ważne spotkanie.
Brodzik czy odpływ liniowy?
Jeśli zdecydujesz się na montaż kabiny prysznicowej w swojej łazience, to staniesz przed kolejnym wyborem – tym razem sposobu odprowadzania wody. Do wyboru masz właściwie trzy opcje – niski brodzik typu slim, wysoki brodzik lub odpływ liniowy – czyli wypusty i odwodnienia montowane bezpośrednio w posadzce.
Odpływ liniowy prezentuje się atrakcyjnie i pozytywnie wpływa na spójność aranżacji łazienki, jednak pamiętać należy o tym, że możemy sobie na to pozwolić tylko jeśli grubość wylewki i odległość od pionu kanalizacyjnego jest odpowiednia. Swoje pomysły koniecznie skonsultujcie z hydraulikiem lub projektantem wnętrz!
W niektórych przypadkach możemy wnękę na kabinę prysznicową wykończyć podestem wyłożonym płytką (np. drewnopodobną). Uwaga – w takich przypadkach jednak najlepiej jest unikać mozaik. Mimo, że mozaika ma bardzo dobre właściwości antypoślizgowe (dzięki dużej ilości fug), to utrzymanie tej powierzchni w czystości może przyprawić o ból głowy. Dodatkowo niepotrzebnie dzielą – i tak już niewielką – powierzchnię.
Czas na sprzęty.

Jeśli podczas remontu możesz pozwolić sobie na wymianę wyposażenia łazienki, to warto wybierać sprzęty typu slim. Często producenci w swojej ofercie proponują rozwiązania dedykowane właśnie do małych łazienek. Różnią się one od standardowych produktów tym, że ich gabaryty są z reguły o kilka centymetrów mniejsze w którejś z płaszczyzn. Do wyboru mamy zatem na przykład miski i stelaże WC czy pralki, które ze względu na swoje mniejsze od standardowych wymiary pozwalają zaoszczędzić nieco cennego miejsca w naszej małej łazience.
Wydawać by się mogło, że tych kilka centymetrów nie robi różnicy, ale jako projektanci wnętrz dajemy słowo – często tych kilka centymetrów pozwala zachować sprawną komunikację w pomieszczeniu lub zmieścić np. dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Kształty i kolory, czyli płytki.
Złota zasada przy projektowaniu małych łazienek (i pomieszczeń w ogóle) – mniej znaczy lepiej. Jeżeli mówimy o kolorach, to nie powinno ich być więcej niż trzy. Większa ilość barw w niewielkiej łazience wcale jej nie ożywi a jedynie sprawi, że do pomieszczenia wkradnie się chaos, nieład i poczucie taniego przepychu.
Kolejną rzeczą, na którą musisz zwracać uwagę przy planowaniu swojej łazienki to faktura płytek. Od kilku sezonów modne są płytki typu 3D. Tutaj wskazana jest bezwarunkowa ostrożność – ilość tego typu materiałów należy ograniczyć do minimum. Jeśli chcecie nadać wnętrzu charakteru postawcie raczej na akcenty w postaci tekstyliów i dodatków łazienkowych.

Dobrym pomysłem na odświeżenie łazienki, która zaczyna nam się nudzić jest też pomalowanie fragmentu ściany na inny kolor. Oczywiście – o ile nie wyłożyliście całości ścian płytkami. Tego z zasady nie polecamy nigdy. W dobie farb wodoodpornych nie ma to sensu praktycznego, a przestrzeń od podłogi do sufitu wyłożona płytkami na wszystkich czterech ścianach sprawia, że pomieszczeniu brakuje lekkości.
Nie bójcie się płytek o dużych formatach! Im większa płytka, tym mniej fug, które są dosyć kłopotliwe w czyszczeniu. Czasem wystarczy też jedna płytka na szerokość i mamy świetne, nowoczesne rozwiązanie bez niepotrzebnego dzielenia płaszczyzny fugami.
Przechowywanie
Projektując łazienki najczęściej walczymy o miejsce na przechowywanie. To naprawdę duże wyzwanie. W każdej łazience przyda się schować zapas detergentów, świeżych ręczników. Dlatego trzeba wykorzystać wszelkie wnęki (np. nad miską WC po zamontowaniu stelaża).
Nieodzowna może okazać się tutaj pomoc stolarza. Jeśli to możliwe – postaraj się zabudować pralkę, przykładowo w jednym ciągu z umywalką. To korzystne nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale też tworzy użyteczną, dużą powierzchnię. Dlatego w wielu przypadkach powinniśmy przewidzieć w swoim budżecie rezerwę na zabudowę stolarską. Tak dopasowane zabudowy pomogą nam często ukryć niedoskonałości czy krzywizny pomieszczenia.
2×2, czyli jak ją powiększyć.

Małe pomieszczenia uwielbiają lustra. Są nie tylko praktyczne, ale też optycznie powiększają pomieszczenie. To powszechnie znany fakt. Natomiast dzięki swoim niebanalnym kształtom pozwolą też nadać łazienkom charakter.
Ale czy tylko lustra pozwolą nam na subiektywne powiększenie przestrzeni?
Jeśli decydujesz się na kabinę prysznicową lub parawan, wybieraj przezroczyste szkło. Szkła barwione lub matowe niepotrzebnie podzielą przestrzeń i sprawią wrażenie zagracenia. Jeśli zaś o kolory chodzi, to sprawdza się tutaj dobrze znana zasada. Jasne kolory optycznie powiększą przestrzeń. Barwa ciemna mimo, że odważnie nada łazience pazura, to nie każdy odnajdzie się w takiej przestrzeni.
Mamy nadzieję, że tych kilka porad zainspiruje was do zmian w swoim mieszkaniu. Przystępując do planowania łazienki pamiętaj o kilku zasadach wspomnianych wcześniej, a nowa łazienka będzie cieszyła cię przez wiele lat!